Aktuálne spravodajstvo - Trenčiansky región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Video: Rubio dosiahol v NBA triple-double, nestačilo to

Timberwolves na domácej palubovke podľahli hráčom Los Angeles Clippers 105:110. Ťahúňmi hostí boli Chris Paul a DeAndre Jordan. WASHINGTON 3. marca (WEBNOVINY) - Basketbalista Minnesoty Ricky Rubio dosiahol v pondelkovom stretnutí zámorskej súťaže NBA triple-double (18 bodov, 12 doskokov, 11 asistencií), ani tento výkon však jeho tímu na úspech nestačil. Timberwolves na domácej palubovke podľahli hráčom Los Angeles Clippers 105:110. Ťahúňmi hostí boli Chris Paul (26 bodov, 14 asistencií) a DeAndre Jordan (12 bodov, 18 doskokov). Výsledky pondelkových stretnutí zámorskej basketbalovej súťaže NBA: Philadelphia - Toronto 103:114 (22:26, 27:29, 27:28, 27:31) Brooklyn - Golden State 110:108 (33:23, 24:28, 29:29, 24:28) Miami - Phoenix 115:98 (23:24, 39:24, 23:26, 30:24) Minnesota - Los Angeles Clippers 105:110 (23:36, 37:22, 27:28, 18:24) Dallas - New Orleans 102:93 (32:31, 23:27, 25:13, 22:22)

logo Video: Rubio dosiahol v NBA triple-double, nestačilo to

Pochovajú Nemcova, Rusi nepustia na obrad viaceré osobnosti

Pohreb prominentného predstaviteľa ruskej opozície Borisa Nemcova sprevádzajú kontroverzie vo veci účasti niektorých zahraničných hostí. Zavraždeného bývalého vicepremiéra Ruska pochovajú v utorok na Trojekurovskom cintoríne v Moskve.MOSKVA 3. marca (WEBNOVINY) - Moskovský Trojekurovský cintorín sa v utorok stane miestom posledného odpočinku zavraždeného ruského politika Borisa Nemcova, ktorého neznámi páchatelia usmrtili v piatok v centre Moskvy. Očakáva sa účasť stoviek ľudí, ktorí sa budú môcť rozlúčiť s Nemcovom na verejnom obrade v priestoroch moskovského centra Andreja Sacharova. Pohreb prominentného predstaviteľa ruskej opozície a niekdajšieho vicepremiéra sprevádzajú kontroverzie vo veci účasti niektorých zahraničných hostí. Obrazom: Putinovho kritika zastrelili v centre Moskvy Predseda poľského Senátu Bogdan Borusewicz v pondelok uviedol, že mu ruské úrady zamietli vstup do krajiny. Podľa ruskej strany sa Borusewicz nachádza na zozname západných politikov, ktorým je vstup do Ruska zakázaný. Vstup do krajiny priamo na moskovskom letisku Šeremetevo odopreli aj lotyšskej europoslankyni Sandre Kalnieté. Povolenie na účasť na obrade nedostal ani väznený opozičný líder Alexej Navaľný. Odporúčame: Obrazom: V Moskve zastrelili známeho Putinovho kritika Predseda poľského Senátu nemôže prísť na pohreb Nemcova Navaľný chce ísť na pohreb Nemcova, požiadal o prepustenie V Bratislave si uctia pamiatku zabitého Putinovho kritika V Bratislave si uctia pamiatku zabitého Putinovho kritika Nemcova v piatok večer zastrelili neznámi páchatelia v centre Moskvy, keď kráčal po moste cez rieku Moskva aj s mladou ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení. Opozícia vraždu označuje za pomstu za kritiku Kremľa, ako možný motív sa však spomína i pokus o destabilizáciu politickej situácie v Rusku alebo jeho podnikateľské aktivity. Ruské orgány v súvislosti s prípadom zatiaľ nikoho nezadržali. Obrazom: V Moskve si davy ľudí uctili jeho pamiatku

logo Pochovajú Nemcova, Rusi nepustia na obrad viaceré osobnosti

Predseda poľského Senátu nemôže prísť na pohreb Nemcova

Hovorkyňa ruskej ambasády v Poľsku uviedla, že Borusewicz sa nachádza na zozname západných politikov, ktorým je vstup do Ruska zakázaný.VARŠAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Predseda poľského Senátu Bogdan Borusewicz v pondelok uviedol, že mu ruské úrady zamietli vstup do krajiny, kde sa chcel zúčastniť na pohrebe opozičného politika Borisa Nemcova. Obrazom: Putinovho kritika zastrelili v centre Moskvy Bogdan Borusewicz, poľský opozičný líder, mal na utorkový pohreb viesť aj delegáciu politikov. Či ďalší členovia poľskej delegácie víza dostanú, nie je zatiaľ celkom zrejmé, zavažujú však aj úplné zrušenie cesty. Hovorca poľského ministra zahraničných vecí Marcin Wojciechowski označil odopretie víz Borusewiczovi za reakciu Ruska na sankcie EÚ voči predsedníčke ruského parlamentu Valentine Matvijenkovej. Hovorkyňa ruskej ambasády v Poľsku Valeria Peržinskaja potvrdila, že Borusewicz sa nachádza na zozname západných politikov, ktorým je vstup do Ruska zakázaný, tvrdenie však ďalej nerozviedla. Odporúčame: Obrazom: V Moskve zastrelili známeho Putinovho kritika Navaľný chce ísť na pohreb Nemcova, požiadal o prepustenie V Bratislave si uctia pamiatku zabitého Putinovho kritika V Bratislave si uctia pamiatku zabitého Putinovho kritika Opozičného politika Nemcova v piatok večer zastrelili neznámi páchatelia v centre Moskvy, keď kráčal po moste cez rieku Moskva aj s mladou ukrajinskou ženou, ktorá vyviazla bez zranení. V nedeľu sa na moste namiesto pôvodne plánovaného protestu konalo masové zhromaždenie venované jeho pamiatke. Opozícia vraždu označuje za pomstu za kritiku Kremľa, ako možný motív sa však spomína i pokus o destabilizáciu politickej situácie v Rusku alebo jeho podnikateľské aktivity. Ruské orgány v súvislosti s prípadom zatiaľ nikoho nezadržali.

logo Predseda poľského Senátu nemôže prísť na pohreb Nemcova

Hviezdy týždňa NHL zastúpili všetky posty, Hammond žiaril

Hviezdami týždňa v zámorskej NHL sa stali brankár Hammond, obranca Subban a útočník Malkin. S dvomi shutoutmi a tromi víťazstvami najviac žiaril brankár Ottawy Senators.NEW YORK 3. marca (WEBNOVINY) - Brankár Ottawy Andrew Hammond, obranca Montrealu P.K. Subban a center Pittsburghu Jevgenij Malkin sa stali hviezdami týždňa v zámorskej hokejovej NHL. Hammond si vyslúžil ocenenie pre prvú hviezdu za tri víťazstvá v sledovanom období, v troch súbojoch mal 97,8 % úspešnosť zákrokov, v priemere inkasoval 0,67 gólu na zápas a vychytal dva shutouty. Odporúčame: Dvaja brankári a Ovečkin sú hviezdy mesiaca v NHL Hossa pomáhal chorému chlapcovi, jeho matku rozplakal Nuly dosiahol v súbojoch s Anaheimom a Los Angeles a stal sa po Steveovi Masonovi druhým brankárom ligy, ktorý vo dvoch zápasoch proti Kings a Ducks neinkasoval ani raz. Subban si pripísal na svoje konto v troch súbojoch jeden gól a päť asistencií. Malkin bol so šiestimi bodmi (2+4) vo dvoch stretnutiach najproduktívnejším hráčom uplynulého týždňa. Informácie zverejnil web NHL.com.

logo Hviezdy týždňa NHL zastúpili všetky posty, Hammond žiaril

Rekord NBA oslavoval, Chamberlainova stovka drží už 53 rokov

Wilt Chamberlain nastrieľal 2. marca 1962 dosiaľ neprekonaných 100 bodov v basketbalovom stretnutí svojej Philadelphie proti New Yorku. K jeho rekordu sa zatiaľ nikto nepriblížil.NEW YORK 2. marca (WEBNOVINY) - Už 53. výročie rekordného streleckého zápisu si v pondelok pripomenula basketbalová NBA. Práve 2. marca 1962 totiž Wilt Chamberlain nastrieľal dosiaľ neprekonaných 100 bodov v stretnutí svojej Philadelphie proti New Yorku, v ktorom jeho tím zvíťazil 169:147. Bývalý skvelý pivot navyše v predmetnom súboji doskočil aj 25 lôpt. Odporúčame: Video: LeBron okúsil zákernosť, dostal kopačku do rozkroku Video: V Bilbau lietali päste, zápas ukončila hromadná bitka K Chamberlainovi sa v stobodovom predstavení nikto v dejinách ligy ani len nepriblížil, druhý v poradí Kobe Bryant z Los Angeles Lakers ich 22. januára 2006 do koša Toronta nasúkal "len" 81. Pre najlepšieho z najlepších Michaela Jordana bolo stropom 69 bodov v roku 1990, pomohlo mu k nim vtedy aj predĺženie. Medzi aktívnymi hráčmi je kariérnym maximom Carmela Anthonyho zatiaľ 62 bodov, u LeBrona Jamesa o jeden menej. Video: Wilt Chamberlain v akcii

logo Rekord NBA oslavoval, Chamberlainova stovka drží už 53 rokov

Zomrel literárny vedec, historik a kritik Michal Gáfrik

Pre politické pomery v čase normalizácie nesmel pracovať v oblasti vedy a kultúry a ani publikovať. K vedeckej práci sa vrátil až v roku 1990.BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) - V piatok 27. februára 2015 zomrel literárny vedec, historik a kritik Michal Gáfrik. Posledná rozlúčka s ním bude v stredu 4. marca o 14:15 v bratislavskom krematóriu. O úmrtí svojho bývalého kolegu informuje na internetovej stránke Slovenská akadémia vied. Počas normalizácie musel zo SAV odísť Michal Gáfrik sa narodil 18. augusta 1931 v Gregorovej Vieske. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia krátko pracoval ako vydavateľský redaktor a od roku 1955 pôsobil v Ústave slovenskej literatúry SAV. V ústave pôsobil do roku 1973, odkiaľ musel v čase normalizácie odísť. Pre politické pomery v tom čase nesmel dokonca pracovať v oblasti vedy a kultúry a ani publikovať. Od roku 1974 pracoval v Ústave racionalizácie v stavebníctve (ako technicko-hospodársky pracovník), od leta 1979 na Mestskej správe Slovenského štatistického úradu. K vedeckej práci sa vrátil až v roku 1990, keď sa ako vedecký pracovník opäť vrátil do Ústavu slovenskej literatúry SAV. Pracoval tu až do roku 2002, keď odišiel do dôchodku. Venoval sa najmä slovenskej moderne Vo svojej vedeckej práci sa venoval výskumu slovenskej literatúry 20. storočia, zvlášť slovenskej moderny. Osobitnú pozornosť literárny vedec a historik venoval dielu Ivana Kraska, Martina Rázusa a Janka Jesenského. Okrem časopisecky publikovaných vedeckých štúdií vydal monografické práce Poézia Slovenskej moderny (1965) a Próza Slovenskej moderny (1993), súbor štúdií Na pomedzí moderny (2001), monografiu Básnik Janko Jesenský (2006), dva zväzky Súborného diela Ivana Kraska (1966, 1993). Je autorom samizdatovej publikácie Etická próza Martina Rázusa (1979), súboru štúdií Rázusovské návraty (1995) a dvojzväzkovej monografie Martin Rázus – osobnosť a dielo (1998, 2000). Okrem toho pripravil výber z poézie Ľudmily Podjavorinskej, Spisy J. Jesenského a jeho ľúbostnú korešpondenciu (Listy slečne Oľge), antológiu prózy slovenskej moderny Koniec lásky (2007). Výber z odborných a publicistických článkov tohto literárneho vedca vyšiel v roku 2010 pod názvom V spätnom zrkadle. Informácie pochádzajú z internetovej stránky Literárneho informačného centra a Slovenskej akadémie vied.

logo Zomrel literárny vedec, historik a kritik Michal Gáfrik

Video: CSKA je krok od postupu, Jokerit nadelil Minsku

Hokejisti CSKA Moskva majú mečbal v sérii play-off proti Soči. Jokerit Helsinki uštedril debakel zverencom Ľubomíra Pokoviča a ujal sa vedenia v sérii s Minskom.MOSKVA 2. marca (WEBNOVINY) - Hráči CSKA Moskva sú už len jedno víťazstvo od postupu do semifinále Západnej koferencie play-off Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). V pondelkovom treťom štvrťfinálovom zápase vyhrali hokejisti CSKA na ľade HK Soči 2:1, keď otočili nepriaznivý vývoj duelu. Rozhodujúci presný zásah dosiahol v 58. min Korotkov. Odporúčame: Video: Mihálik dal gól týždňa v KHL, zakončil rýchlu akciu Video: Astana zdolala Omsk, Laco pochytal všetky strely Na štadióne Torpeda Nižnij Novgorod uspeli hráči SKA Petrohrad 4:2 a ujali sa vedenia v sérii 2:1. Dva góly v drese víťazného tímu si pripísali Dadonov aj Kovaľčuk. Dinamo Minsk pod vedením slovenského kouča Ľubomíra Pokoviča doma podľahlo Jokeritu Helsinki vysoko 0:5 a vo štvrťfinálovej konfrontácii prehráva 1:2. V pondelok bol jediným úspešným domácim tímom Lokomotiv Jaroslavľ, ktorý zdolal Dinamo Moskva 2:1 po predĺžení a rovnakým pomerom vedie aj v sérii. O osude stretnutia rozhodol v 71. min Apalkov. V druhej minúte predĺženia nepremenil trestné strieľanie domáci hráč Kapustin. Výsledky pondelkových tretích zápasov štvrťfinále Západnej konferencie play-off Kontinentálnej hokejovej ligy (hrá sa na štyri víťazstvá): HK Soči - CSKA Moskva 1:2 (1:0, 0:1, 0:1) - stav série: 0:3 Góly: 5. Anisin (Ščastlivij, Warn) - 40. A. Radulov (Žarkov), 58. Korotkov (I. Makarov) Torpedo Nižnij Novgorod - SKA Petrohrad 2:4 (0:2, 2:2, 0:0) - stav série: 1:2 Góly: 28. Wolski (Immonen, Pepeľajev), 31. Krasnoslobodcev (Filatov) - 13. Dadonov (Panarin, Šipačov), 19. Kovaľčuk (Thoresen), 36. Kovaľčuk (Čudinov), 36. Dadonov (Šipačov) Dinamo Minsk - Jokerit Helsinki 0:5 (0:0, 0:5, 0:0) - stav série: 1:2 Góly: 22. L. Omark, 29. L. Omark (Koukal), 32. Huhtala (Väänänen, L. Omark), 33. Aaltonen, 36. S. Moses (L. Omark) Lokomotiv Jaroslavľ - Dinamo Moskva 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0) - stav série: 2:1 Góly: 15. Thornberg (E. Galimov, Konkov), 71. Apalkov (Averin, Jakovlev) - 39. Soin (Sopin, Markovin)

logo Video: CSKA je krok od postupu, Jokerit nadelil Minsku

Vlani ich vymenili, teraz bude Neuvirth kryť Halákovi chrbát

Český brankár Michal Neuvirth prišiel medzi 'ostrovanov' z Buffala, kde vlani vymenil Jaroslava Haláka, ktorý za Sabres neodchytal ani zápas a putoval namiesto Neuvirtha do Washingtonu.NEW YORK 2. marca (WEBNOVINY) - Hokejový brankár Jaroslav Halák bude mať v New Yorku Islanders novú dvojku. Klub z Long Islandu angažoval v rámci výmeny z Buffala Michala Neuvirtha, opačným smerom poslal doterajšieho náhradníka Chada Johnsona a výber v treťom kole draftu 2016. Odporúčame: Hossa pomáhal chorému chlapcovi, jeho matku rozplakal Video: Jágr je nezastaviteľný, zmenil historické tabuľky NHL Dvadsaťšesťročný Neuvirth sa po nedávnom odchode Jhonasa Enrotha stal jednotkou Sabres, vo februári sa dostal do dobrej formy a mal 93,8 % úspešnosť zákrokov. Dvadsaťosemročný Johnson môže byť pre Buffalo dobrou voľbou do budúcej sezóny. Zaujímavosťou je, že Halák a Neuvirth boli súčasťou vlaňajšej výmeny medzi Buffalom a Washingtonom. Video: Michal Neuvirth vs Brett Connolly z Tampy Bay K "trejdu" Islanders pristúpili aj s kanadským Vancouverom, z ktorého získali Dustina Jeffreyho výmenou za iného útočníka Coryho Conachera. Islanders zároveň v posledný deň prestupového obdobia v NHL angažovali zo San Jose aj útočníka Tylera Kennedyho, ktorému sa po sezóne končí zmluva. Dvadsaťosemročný hokejista v poslednom čase často sledoval zápasy z tribúny. San Jose sa za posledných 24 hodín zbavilo Kennedyho, Andrewa Desjardinsa, Jamesa Shepparda a Freddieho Hamiltona, získalo draftové výbery, Bena Smitha z Chicaga a Karla Stolleryho z Colorada. Informácie zverejnil web NBC. Video: Jaroslav Halák (ešte v drese St. Louis Blues) vs Brett Connolly z Tampy Bay

logo Vlani ich vymenili, teraz bude Neuvirth kryť Halákovi chrbát

Izrael rozbil pašerácky gang, zásoboval militantov z Hamásu

Izraelská bezpečnostná služba Šin Bet v pondelok uviedla, že pašeráci materiál skryli medzi tovar, ktorý sa do Pásma Gazy dovážať môže.JERUZALEM 2. marca (WEBNOVINY) - Izraelské úrady v pondelok uviedli, že sa im podarilo rozbiť sieť izraelsko-palestínskych pašerákov, ktorí dovážali železo, elektroniku a iné zakázané materiály militantom z hnutia Hamás do Pásma Gazy. Hamásu chceli pomôcť pri obnove infraštruktúry zničenej po vlaňajšej vojne. Deväť zatknutých je obvinených z napomáhania nepriateľovi v čase vojny, financovania terorizmu a sprenevery. Sú medzi nimi aj traja izraelskí Židia vlastniaci spoločnosti, ktoré materiál predávali. Zvyšní obvinení sú Palestínčania z Pásma Gazy. Materiál skryli medzi povolený tovar Izraelská bezpečnostná služba Šin Bet v pondelok uviedla, že pašeráci prevážali suroviny na kamiónoch cez Karím Šalom, hlavný priechod pre nákladnú dopravu medzi Izraelom a Gazou. Skryli ich pritom medzi tovar, ktorý sa do Gazy dovážať môže. "Týmto spôsobom sa obrovské množstvo materiálu nakúpené v Izraeli a pašované do Pásma Gazy dostalo do rúk Hamásu," uviedla Šin Bet. Vyčíslila pritom, že militanti zaplatili izraelským spolupracovníkom asi 375-tisíc dolárov, pričom celkovú cenu pašovaného tovaru odhadla na 30 miliónov dolárov. Obhajca jedného z obvinených Izraelčanov uviedol, že jeho klient obvinenia popiera. Reakcia ostatných zatiaľ nie je známa. Hamás sa snaží o obnovu územia Hovorca Hamásu Sami Abú Zuhrí vyhlásil, že skupina si nebola vedomá obmedzení, ktoré podľa neho slúžia len na to, aby odobrili blokádu pásma Gazy. Izrael považuje Hamás za teroristickú organizáciu. Prípady jej spolupráce s izraelskými Židmi sú preto veľmi zriedkavé. V minuloročnej 50-dňovej vojne utrpel Hamás veľké materiálne straty. Celkovo prišlo navyše o život vyše 2 200 Palestínčanov a 72 Izraelčanov. Hamás, ktorý ovláda pásmo Gazy od roku 2007 a v súčasnosti trpí medzinárodnou izoláciou a finančnou tiesňou, sa od konca vojny snaží o obnovu zničeného pobrežného územia.

logo Izrael rozbil pašerácky gang, zásoboval militantov z Hamásu

'Barani' začali play-off výhrou o gól, Zvolen o gól prehral

Na strednom Slovensku videli diváci tesné zápasy play-off. Kým v Banskej Bystrici sa tešili po futbalovom výsledku výhre nad Trenčínom, vo Zvolene museli prehltnúť jednogólovú prehru s Popradom.BANSKÁ BYSTRICA 2. marca (WEBNOVINY) - Hokejisti HC ´05 Banská Bystrica vstúpili úspešnejšie do štvrťfinálovej série Slovnaft play-off Tipsport extraligy, keď v pondelok na vlastnom ľade zdolali Duklu Trenčín futbalovým výsledkom 1:0. Obrazom: Banská Bystrica vyhrala nad Trenčínom futbalovým výsledkom Iba raz vyhrali viacgólovým rozdielom Podľa očakávania sa pod Urpínom hral vyrovnaný zápas. Banskobystričania vyhrali šiesty z celkovo siedmich tohtosezónnych vzájomných duelov, v základnej časti však uspeli len raz o viac ako o gól. Jediný presný zásah dosiahol v 26. min po prihrávke Petra Kousalíka Andrej Kudrna. Brankár HC ´05 Andrej Košarišťan vychytal tretie stretnutie s čistým kontom v aktuálnom ročníku. Banská Bystrica začala aktívnejšie. Trenčania sa snažili vykrývať priestor pred svojím brankárom Konrádom. Mužstvo spod Urpína odpovedalo snahou vyťahovať súpera čo najvyššie a potom založiť kombinančnú akciu. V 22. min pálil Michal Hlinka po chybnej rozohrávke domácich len do konštrukcie bránky. Bojovalo sa najmä v strednom pásme V 26. min ukázal dobrú stabilitu a šikovnosť Andrej Kudrna, vykorčuľoval s pukom spoza bránky, stihol sa otočiť a prekonal trenčianskeho brankára strelou k ľavej žrdi. "Barani" boli aktívnejší, bol to však predovšetkým boj o stredné pásmo. Obaja brankári boli pozorní a vyriešili viaceré dobré príležitosti útočiacich hráčov. V poslednej minúte tretej tretiny odvolal tréner hostí gólmana Konráda, no ani 40-sekundová power-play nestačila Dukle na vyrovnanie. Odporúčame: Nitrania v play-off nezaváhali, Oceliari vyrovnali sériu Poprad túži prelomiť proti Zvolenu štvrťfinálovú kliatbu Trenčania sa nechcú predať lacno, 'Barani' bažia po úspechu Poprad hral v ofenzívnom zápase bez Bartečka Hokejisti HK Poprad zvládli lepšie tretiu tretinu, vo vyrovnanom prvom štvrťfinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy vyhrali na ľade Zvolena 4:3 a ujali sa vedenia v sérii 1:0. Poprad vyhral vo Zvolene druhýkrát v sezóne, opäť na úspech potreboval streliť štyri góly. Tréner Milan Jančuška nemohol dať v drese "kamzíkov" šancu skúsenému Ľubošovi Bartečkovi. Od prvej minúty sa hral ofenzívny hokej so šancami na oboch stranách. Hosťujúceho Kostúra vyskúšali Bortňák a Škvaridlo, domáceho Šimka zasa Boltun. Skóre otvoril v 12. min Štefan Fabian, ktorý potrestal chybu defenzívy HKM. Domáci vyrovnali o tri minúty, Michal Chovan dostal puk do jazdy a forhendovým blafákom prekonal Kostúra. Aktívnejší 'kamzíci' otočili počas dvoch minút V druhej časti hry pre zmenu išli do vedenia Zvolenčania zásluhou Lukáša Juríka, Poprad vyrovnal v polovici stretnutia po tlaku a strele z hokejky Matúša Matisa. V 33. min tečoval nahodený puk pred Kostúrom Tomáš Škvaridlo a vrátil domácim vedenie. Poprad bol smerom dopredu aktívnejší, v 44. min vo vlastnom oslabení skóroval po rýchlom úniku Arne Kroták. Otrasení Zvolenčania inkasovali v ďalšej minúte opäť, po zmätkoch v ich defenzíve sa tešil Dávid Gríger. Domáci sa snažili, ale nevyužili viaceré šance. Naopak, mohli aj inkasovať, ale podržal ich brankár Šimko. Na výsledku už nič nezmenila ani záverečná power-play Zvolena. Súhrn výsledkov pondelkových prvých zápasov štvrťfinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy (hrá sa na štyri víťazstvá): HC '05 Banská Bystrica - Dukla Trenčín 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) - stav série 1:0 Gól: 26. Kudrna (Kousalík) Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Handlovský 10 min za napadnutie hokejkou - Novajovský 10 min za napadnutie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, M. Novák - Gajan, Smrek, 2123 divákov Zostavy: Banská Bystrica: Košarišťan - Gründling, Čížek, Kousalík, Bambúch, Biro, Guimond, Lamper, M. Rosandič - M. Hudec, Handzuš, Kudrna - P. White, Kytnár, T. Surový - Kafka, Heizer, Handlovský - Kadura, Zigo, Matoušek Trenčín: Konrád - L. Kozák, T. Bokroš, Dudáš, Andersons, Novajovský, Hatala, Habšuda, Hochel - Šišovský, V. Nemec, Melichárek - O. Mikula, Michal Hlinka, Róbert Petrovický - Koyš, P. Stantien, Razingar - D. Hudec, Daniška, Briestenský HKM Zvolen - HK Poprad 3:4 (1:1, 2:1, 0:2) - stav série: 0:1 Góly: 15. Michal Chovan (Obdržálek), 25. L. Jurík (Michal Chovan, F. Fekiač), 33. Škvaridlo (Juraško, Bortňák) - 12. Fabian, 31. Matis (Štrauch), 44. Kroták, 45. Gríger (T. Sýkora, S. Takáč) Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc, Jura - Orolin, J. Tvrdoň, 1896 divákov Zostavy: Zvolen: M. Šimko - Juraško, Bagin, F. Fekiač, Hraško, Ťavoda, Pichnarčík, V. Fekiač, Popela - Puliš, Brabenec, Podkonický - Michal Chovan, L. Jurík, Obdržálek - Škvaridlo, Bortňák, M. Sloboda - Síkela, Kentoš, Martin Ďaloga Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Gaborčík, Makovský - Gríger, Paukovček, T. Sýkora - Kroták, S. Takáč, Paločko - R. Rapáč, Boltun, Hvila - Matis, Štals, Štrauch

logo 'Barani' začali play-off výhrou o gól, Zvolen o gól prehral

KĽDR zrušila cestovné obmedzenia, ktoré zaviedli pre ebolu

Komunistický štát od októbra zatvoril svoje hranice pre zahraničných turistov a zaviedol prísnu 21-dňovú karanténu pre zahraničných humanitárnych pracovníkov a diplomatovSOUL 2. marca (WEBNOVINY) - Severná Kórea zrušila zákaz cestovania uvalený na zahraničných turistov pred viac než štyrmi mesiacmi pre obavy zo šírenia eboly. Informovali o tom dvaja touroperátori a zdroj blízky vláde v Pchjongjangu. KĽDR je jedna z najizolovanejších krajín vzdialená tisíce kilometrov od epicentra nákazy v západnej Afrike. Žiadny prípad infekcie vírusom, ktorý zabil už tisíce ľudí, tam navyše nezaznamenali. Napriek tomu komunistický štát od októbra zatvoril svoje hranice pre zahraničných turistov a zaviedol prísnu 21-dňovú karanténu pre zahraničných humanitárnych pracovníkov a diplomatov, ktorí museli ostať na svojich ambasádach. Minister zahraničných vecí navyše v januári zahraničných diplomatov vyzval, aby neorganizovali žiadne stretnutia ani iné akcie. Od decembra 2013 podľahlo ebole najmä v Sierre Leone, Guinei a Libérii dokopy už asi 9 000 ľudí. WHO konštatovala, že terajšia epidémia eboly je najsmrtiacejšou v dejinách a skutočný počet nakazených i obetí je pravdepodobne vyšší, keďže časť pacientov nemôže alebo nechce navštíviť lekára. Vírus vyvoláva krvácavú horúčku a prenáša sa telesnými tekutinami.

logo KĽDR zrušila cestovné obmedzenia, ktoré zaviedli pre ebolu

Jadrová dohoda Iránu s USA ohrozuje Izrael, tvrdí Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vystúpi v utorok v americkom Kongrese na základe pozvania opozičných republikánov. Tí pozvanie neprekonzultovali s administratívou prezidenta Baracka Obamu.WASHINGTON 2. marca (WEBNOVINY) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok vyhlásil, že jeho kontroverzný zámer vystúpiť v americkom Kongrese nemá byť prejavom neúcty voči prezidentovi Barackovi Obamovi, na druhej strane však odmieta jeho úsilie o dosiahnutie jadrovej dohody s Iránom ako existenčnú hrozbu pre Izrael. Podľa jeho slov, ktoré po príchode do Washingtonu predniesol v rámci príhovoru členom jednej z proizraelských lobistických skupín, cíti "morálnu povinnosť prehovoriť nahlas o týchto nebezpečenstvách, pokým je čas ich odvrátiť". Minister zahraničných vecí USA John Kerry v rovnakom čase otváral vo Švajčiarsku nové kolo rokovaní s Iránom, ktorých výsledkom by mala byť rámcová dohoda o vyriešení sporu okolo jadrového programu islamskej republiky. Obama sa s ním nestretne Netanjahuova návšteva odhalila hlboké trhliny vo vzťahoch jeho vlády s Bielym domom. Stredobodom programu je totiž utorňajšie vystúpenie v Kongrese na základe pozvania opozičných republikánov, ktorí ho v rozpore s protokolom neprekonzultovali s Obamovou administratívou. Samotný Obama sa s Netanjahuom počas jeho návštevy nestretne. Izraelský premiér napriek tomu tvrdí, že spojenectvo s USA je "silnejšie ako kedykoľvek predtým". "Správy o úpadku izraelsko-amerického vzťahu sú nielen unáhlené, ale jednoducho mylné," povedal vo Washingtone. Teherán popiera záujem o jadrové zbrane Izrael ako úhlavný nepriateľ Iránu v minulosti nevylúčil vojenské zásahy proti jadrovým zariadeniam v prípade, že sa nezhody nepodarí odstrániť diplomatickou cestou. Teherán popiera, že by mal záujem vlastniť jadrové zbrane, a za hrozbu pre mier a stabilitu v regióne označuje naopak Izrael považovaný v súčasnosti za jedinú jadrovú veľmoc na Blízkom východe. Na základe predbežnej dohody, ktorá začala platiť v januári 2014, sa islamská republika už zbavila časti jadrového materiálu výmenou za uvoľnenie obchodných sankcií.

logo Jadrová dohoda Iránu s USA ohrozuje Izrael, tvrdí Netanjahu

Jamie Dornan si zahrá vo filme o atentáte na Heydricha

Predstaviteľ Christiana Greya zo snímky Päťdesiat odtieňov sivej stvárni československého vojaka, ktorý sa podieľal na atentáte na nacistického funkcionára Reinharda Heydricha.BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) - Severoírsky herec Jamie Dornan sa predstaví vo filme Anthropoid. Príbeh snímky sa bude zameriavať na pražský atentát na nacistického funkcionára Reinharda Heydricha z roku 1942, známy aj ako operácia Anthropoid. Tridsaťdvaročný predstaviteľ Christiana Greya z filmu Päťdesiat odtieňov sivej (2015) v novinke stvárni československého vojaka, ktorý sa podieľal na atentáte. Vo filme si zahrá napríklad aj Cillian Murphy. Réžiu má na starosti Sean Ellis, ktorý sa s Anthonym Frewinom podieľal aj na scenári. Nakrúcať by mali začať v júli. Jamie Dornan odštartoval kariéru ako model pre významné módne značky. Na filmovej scéne debutoval v roku 2006 snímkou Mária Antoinetta, v ktorej stvárnil grófa Axela von Fersena. Okrem toho sa objavil aj vo filmoch ako Beyond the Rave (2008), Shadows in the Sun (2009) alebo Flying Home (2014). V rokoch 2011 až 2013 si zahral v seriáli Kde bolo, tam bolo (2011) a v období 2013 - 2014 aj v televíznom projekte The Fall (2013). Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Jamie Dornan si zahrá vo filme o atentáte na Heydricha

Fico prenájom vojenských podnikov chváli, chystá novú súťaž

Štát v minulom roku prenajal vojenské opravárenské podniky v Trenčíne, Banskej Bystrici a Novákoch. Podobne plánuje tento rok prenajať aj Letecké opravovne Trenčín.TRENČÍN 2. marca (WEBNOVINY) - Model prenájmu bývalých vojenských opravárenských podnikov (VOP) bol veľmi dobrým rozhodnutím a vláda SR bude v prenájmoch pokračovať. Vyhlásil to premiér Robert Fico počas pondelňajšej návštevy trenčianskeho opravárenského podniku, ktorý má od začiatku minulého roka v nájme firma MSM Martin. Už tento rok ministerstvo obrany chystá podobnú súťaž aj na ďalší miestny podnik, Letecké opravovne Trenčín. MSM Martin má v nájme okrem trenčianskeho podniku aj VOP v Novákoch a Banskej Bystrici. Podľa generálneho riaditeľa Mariána Gogu v troch podnikoch zamestnávajú zhruba 550 ľudí. "Stabilizovali sme zamestnanosť a navýšili zákazky. V Trenčíne máme požiadavky na ďalších 50 zamestnancov,” povedal. Spoločnosť tak podľa jeho slov výrazne prekročila pôvodné požiadavky ministerstva obrany na zachovanie zamestnanosti, ktorá bola významnou súčasťou pri verejnej súťaži. Podnik nie je závislý na kontraktoch štátu Minister obrany Martin Glváč vyzdvihol, že podnik v súkromných rukách nie je závislý na kontraktoch od štátu. Zákazky armády v Trenčíne podľa jeho slov dosahujú len niekoľko percent obratu VOP. "Dnes nie sme tlačení do netransparentných a možno neekonomických procesov. Toto je projekt, ktorým sa môžme veľmi, ale veľmi chváliť,” povedal k modelu prenájmu štátnych vojenských podnikov. Preto rezort obrany podľa jeho slov ešte tento rok plánuje vyhlásiť súťaž aj na prenájom Leteckých opravovní. Podľa Fica musíme byť sebeckí Fico pri tejto príležitosti uviedol, že jeho vláda nie je zástancom privatizácie a predaja štátneho majetku. Práve vstup súkromného kapitálu s ponechaním si samotného majetku sa podľa jeho slov ukázal ako správny smer. Za rovnako správnu označil aj podporu zbrojárskeho priemyslu. "Nebol som nadšený v roku 1990 voči opatreniam v zbrojárskom priemysle. Krajiny, ktoré nás najviac kritizovali, okamžite obsadili trhy, ktoré sme opustili. Musíme byť troška sebeckí. Nevidím dôvod, prečo by Slovensko nemalo mať výrobné kapacity na modernizáciu a výrobu zbraní. Je to produkt, ako ktorýkoľvek iný,” uzavrel premiér.

logo Fico prenájom vojenských podnikov chváli, chystá novú súťaž

Grécko uhradí svoje marcové záväzky, ubezpečuje vláda

Atény musia v marci splatiť MMF úver v sume 1,5 mld. eur a nájsť 800 mil. eur na uhradenie úrokov v apríli.ATÉNY 2. marca (WEBNOVINY) - Grécko dokáže tento mesiac uhradiť všetky svoje záväzky, vrátane splátky úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF) v objeme 1,5 mld. eur. V pondelok o tom ubezpečoval hovorca vlády Gabriel Sakellaridis. Možnosti sa zužujú Možnosti financovania svojich výdavkov sa Grécku zužujú napriek dohode o predĺžení programu pomoci. Prevod zisku 1,9 mld. eur, ktoré zarobila kúpou gréckych dlhopisov Európska centrálna banka (ECB), bude totiž možný až po tom, čo Atény dokončia sľúbené reformy. Grécko tiež nemôže získať peniaze vydaním nových pokladničných poukážok, keďže už dosiahlo limit 15 mld. eur dohodnutý s EÚ a MMF pre tento typ financovania, uviedla agentúra Reuters. Odporúčame: Schäuble vyzýva Grékov k reformám, Únia podľa neho pochybila Grécko spochybňuje splatenie dlhu Európskej centrálnej banke Grécka vláda hľadá alternatívy Na otázku, či krajina dokáže pokryť svoje potreby bez vydania nových pokladničných poukážok alebo prevodu zisku z ECB, predstaviteľ gréckeho ministerstva financií bez bližšieho vysvetlenia uviedol, že Atény skúmajú "alternatívy". Zdroj agentúry Reuters predtým uviedol, že vláda by mohla ušetriť peniaze odkladom splátok dodávateľom, pripadne získať až 3 mld. eur pôžičkami od iných štátnych inštitúcií. Atény musia v marci splatiť MMF úver v sume 1,5 mld. eur a nájsť 800 mil. eur na uhradenie úrokov v apríli. V júli a auguste bude Grécko potrebovať zhruba 7,5 mld. eur, aby splatilo dlhopisy, ktoré vlastní ECB, a uhradilo iné úroky. Ľavicová vláda gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa sľúbila, že splní všetky svoje záväzky po tom, ako dosiahla dohodu s eurozónou, na základe ktorej sa program núdzovej pomoci Grécku predlžuje o štyri mesiace. Atény však nedostanú nijaké ďalšie peniaze, kým Európska komisia, ECB a MMF neschvália podrobný ekonomický plán.

logo Grécko uhradí svoje marcové záväzky, ubezpečuje vláda

V Banskej Bystrici je jeden viceprimátor málo, má ďalšieho

Primátor Banskej Bystrice si do svojho tímu vyberá mladých ľudí, ktorým dôveruje a od ktorých si veľa sľubuje, vyhlásila hovorkyňa Zdenka Sekerešová.BANSKÁ BYSTRICA 2. marca (WEBNOVINY) - Kým predchádzajúcim primátorom Banskej Bystrice stačil na zastupovanie jeden viceprimátor, súčasný primátor Ján Nosko ich bude mať dvoch. K Jakubovi Gajdošíkovi, ktorý je viceprimátorom na plný úväzok od januára, pribudol od pondelka Martin Turčan. Informoval o tom v pondelok Nosko s tým, že vymenovaním Turčana definitívne uzavrel okruh svojho najbližšieho tímu. Doň okrem viceprimátorov patrí aj prednosta a zástupca prednostu mestského úradu. "Som rád, že som sa s Martinom dohodol na spolupráci. Roboty je na úrade oproti minulým rokom viac ako dosť. Sľubujem si od neho maximálne nasadenie a verím, že do môjho mladého tímu zapadne," uviedol v pondelok Nosko vo vyhlásení pre médiá. Primátor si vyberá mladých ľudí Obaja viceprimátori sú z väčšinového poslaneckého klubu strán Smer-SD, SDKÚ-DS a SNS, teda strán, ktoré Noska ako oficiálne nezávislého kandidáta podporovali v predvolebnej kampani. Gajdošík je bývalým členom SNS, za ktorú bol v minulosti aj poslancom Národnej rady SR, a v súčasnosti členom Smeru-SD. Turčan je od minulého roka krajským predsedom SDKÚ-DS. Vymenovanie Turčana za viceprimátora podľa Noskovej hovorkyne Zdenky Sekerešovej nesúvisí s podporou SDKÚ-DS Noskovi vo voľbách. "Pán primátor si vyberá do svojho tímu mladých ľudí, ktorým dôveruje a od ktorých si veľa sľubuje. Pán Turčan patrí k najaktívnejším poslancom mestského zastupiteľstva," uviedla pre agentúru SITA Sekerešová. Nové vedenie mesta je drahšie Turčanov vicerpimátorský plat má určiť mestské zastupiteľstvo na zasadnutí 24. marca na návrh primátora, s prihliadnutím na Turčanov 60-percentný úväzok. Ak by mu teda poslanci schválili plat na úrovni 60 percent 2 945-eurového platu viceprimátora Gajdošíka, zarábal by 1 767 eur. Spolu so 4 207 eurami na plat primátora Noska by tak nové vedenie mesta občanov Banskej Bystrice vyšlo tento rok na 8 919 eur mesačne. To je o vyše 80 percent viac ako vlaňajšie platy predchádzajúceho vedenia mesta, keď bývalý primátor Peter Gogola zarábal 3 068 eur a viceprimátorka Katarína Čižmárová 60 percent platu primátora, teda 1 841 eur.

logo V Banskej Bystrici je jeden viceprimátor málo, má ďalšieho

Odložené preteky super G v Bansku vyhrala Fenningerová

Rakúska lyžiarka Anna Fenningerová znížila náskok Tiny Mazeovej na čele Svetového pohára. Rakúšanka za posledný mesiac vyhrala päť z ôsmich pretekov.BANSKO 2. marca (WEBNOVINY) - Rakúšanka Anna Fenningerová po triumfe v alpskej kombinácii pridala v bulharskom Bansku v rámci Svetového pohára zjazdárok aj víťazstvo v super G. Na pondelok odložené preteky zo soboty na Zjazdovke Marca Girardelliho vyhrala Fenningerová s náskokom 16 stotín sekundy pred Slovinkou Tinou Mazeovou. O 28 stotín zaostala na treťom mieste Američanka Lindsey Vonnová. Fenningerová je dvoje preteky pred koncom sezóny už na čele hodnotenia super G, keď predstihla Vonnovú o 32 bodov. V súboji o veľký glóbus skvelá Rakúšanka znížila náskok Mazeovej na 44 bodov. Záver sezóny bude zrejme ešte poriadne dramatický. Odporúčame: Adam Žampa skončil v obráku šiesty, exceloval v druhej jazde Alpská kombinácia v Bulharsku patrila Fenningerovej V životnej forme jazdiaca Fenningerová za posledný mesiac vyhrala päť z ôsmich pretekov, na ktoré nastúpila, vrátane dvoch triumfov na majstrovstvách sveta v americkom Beaver Creeku v super G a obrovskom slalome. Po príchode z USA do Európy nenašla premožiteľku ani raz, vyhrala obrovský slalom v Maribore a v priebehu necelých 48 hodín aj alpskú kombináciu a super G v Bansku. "Ani sa nedá poriadne opísať, čo prežívam. Viem len, že si užívam svoje víťazstvá a rada by som ešte zažila ďalšie déja vu. Tina je však príliš silná na to, aby som si nárokovala na víťazstvá iba ja," uviedla Anna Fenningerová pre ORF. S úsmevom pridala aj zaujímavý postreh z trate pondelkového super G. "Po druhom medzičase sa mi vyšmykla palica, keď som si pravou rukou hrabla do snehu. Trvalo to tri bránky, kým som ju mala späť, nebol to však žiadny problém." Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Bansko (Bul.) - pondelok - výsledky: Super G žien: 1. Anna Fenningerová (Rak.) 1:14:59 min, 2. Tina Mazeová (Slovin.) +0,16, 3. Lindsey Vonnová (USA) +0,28, 4. Nicole Hospová (Rak.) +0,55, 5. Elena Curtoniová (Tal.) +0,56, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,66 Poradie vo Svetovom pohári (po 24 z 32 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 1145 bodov, 2. Anna Fenningerová (Rak.) 1101, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 750, 4. Lindsey Vonnová(USA) 706, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) 586, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 573,... 34. Veronika Velez-Zuzulová 163, 82. Petra Vlhová (obe SR) 27 Poradie v hodnotení super G (po 5 z 7 pretekov): 1. Anna Fenningerová (Rak.) 372 bodov, 2. Lindsey Vonnová (USA) 340, 3. Tina Mazeová (Slovin.) 250, 4. Lara Gutová (Švaj.) 216, 5. Cornelia Hütterová (Rak.) 204, 6. Nicole Hospová (Rak.) 184

logo Odložené preteky super G v Bansku vyhrala Fenningerová

Austrália bude cestovanie do irackého Mósulu trestať väzením

Podľa vyhlásenia austrálskej ministerky zahraničných vecí Julie Bishopovej sa na Mósul a okolie vzťahuje ustanovenie trestného zákonníka, ktoré vytvorili s cieľom obmedziť verbovanie bojovníkov spomedzi Austrálčanov.CANBERRA 2. marca (WEBNOVINY) - Iracké mesto Mósul obsadené bojovníkmi extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) v pondelok Austrália vyhlásila za teroristickú oblasť, do ktorej majú občania zakázané vstupovať alebo v nej zotrvávať bez náležitého dôvodu. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU. Podľa vyhlásenia austrálskej ministerky zahraničných vecí Julie Bishopovej sa na druhé najväčšie mesto Iraku a okolie vzťahuje ustanovenie trestného zákonníka, ktoré vytvorili v októbri s cieľom obmedziť verbovanie bojovníkov spomedzi Austrálčanov. Ešte v decembri sa stala prvou takouto zakázanou oblasťou sýrska provincia ar-Rakka známa ako hlavná bašta IŠ. Prípadné nerešpektovanie zákazu je kvalifikované ako trestný čin, za ktorý hrozí až 10-ročný pobyt vo väzení. Podľa vyhlásenia Bishopovej na pôde parlamentu v Canberre pomôže rozšírenie o Mósul austrálskym orgánom "vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí spáchali vážne teroristické zločiny, kam patrí spolčovanie sa s teroristickými organizáciami a boj po ich boku". Ministerka poukázala na situáciu v severoirackej metropole, kde sunnitskí extrémisti okrem iného verejne stínajú hlavy a ničia historické i náboženské objekty. Ako príklad uviedla "januárovú popravu 13 dospievajúcich chlapcov len za to, že sledovali futbalový zápas". Odporúčame: Irak chce znovu získať Tikrít, nasadil delá aj stíhačky Zločiny Islamského štátu považuje OSN za genocídu Francúzi na boj proti islamistom povolali lietadlovú loď Obama chce vybombardovať Islamský štát, požiadal o povolenie USA bombardujú Islamský štát, so Sýriou nespolupracujú Austrálska vláda vo februári uviedla, že po boku teroristických skupín v Iraku a Sýrii bojuje alebo ich inak podporuje najmenej 90 Austrálčanov. Vyše 20 občanov Austrálie už v bojoch zahynulo, zatiaľ čo 30 bojovníkov sa do krajiny vrátilo. Úrady v Austrálii tiež evidujú najmenej 140 osôb aktívne podporujúcich extrémistické skupiny a vyše 90 občanom podozrivým z extrémizmu odobrala cestovné pasy, aby nemali možnosť odísť alebo sa vrátiť.

logo Austrália bude cestovanie do irackého Mósulu trestať väzením

Rezort školstva nenašiel dodávateľa protónového urýchľovača

Protónový urýchľovač, ktorý v roku 2009 v rámci rozbehnutého spoločného rusko-slovenského projektu doviezli do Ružomberka a ktorý odvtedy stojí v colnom sklade zriadenom priamo v budove protónového centra je zbalený a pripravený na odvoz, ruská strana si ho zatiaľ nezobrala.BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) - Ministerstvu školstva sa nepodarilo obstarať nový protónový urýchľovač pre Protónové centrum v Ružomberku. V rámci obstarávania pri projekte Výskumno-vývojové urýchľovačové centrá pre aplikovaný onkologický výskum a priemyselné využitie mohli záujemcovia od 31. decembra 2014 do 27. februára predkladať ponuky na obstaranie protónového urýchľovača. Aj keď si súťažné podklady prevzalo osem uchádzačov, ponuku do stanoveného dátumu nepredložil žiadny. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva pre priamo riadené organizácie Martina Slušná. Ruský urýchľovač chcú vrátiť "Centrum vedecko-technických informácií ako realizátor projektu v súčasnosti situáciu vyhodnocuje a stanovisko uverejní v dohľadnom čase," informovala Slušná. Ministerstvo pritom môže riešiť situáciu dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je osloviť záujemcov, ktorí si prevzali súťažné podklady v obstarávaní, s možnosťou priameho rokovacieho konania. Druhou je presunúť celý projekt do ďalšieho programového obdobia. Protónový urýchľovač, ktorý v roku 2009 v rámci rozbehnutého spoločného rusko-slovenského projektu doviezli do Ružomberka a ktorý odvtedy stojí v colnom sklade zriadenom priamo v budove protónového centra, vrátime Rusom. Podľa Slušnej je už zbalený a pripravený na odvoz, ruská strana si ho zatiaľ nezobrala. Exminister školstva Peter Pellegrini ešte v októbri minulého roka informoval, že urýchľovač Slovensko nestál ani euro a aj odvoz by si mala zabezpečiť ruská strana. Navyše po jeho vrátení by mala byť v prospech vojenskej nemocnice uvoľnená 900-tisícová colná zábezpeka. Centrum malo byť pre pacientov dostupnejšie Rezort školstva a jeho organizácia Centrum vedecko-technických informácií sa obstaraním urýchľovača chceli pokúsiť vyčerpať zostávajúce peniaze z končiaceho eurofondového programovacieho obdobia a vytvoriť tak základ pre budúce liečenie onkologických pacientov protónovým lúčom. V prvej fáze pritom malo ísť o čisto vedecký projekt za vyše 12 miliónov eur, pričom samotný zdroj protónového žiarenia sa mal obstarať za maximálne 8,5 milióna eur. Pellegrini ešte v októbri dodal, že prípadné neúspešné obstarávanie nebude pre štát znamenať žiadne náklady navyše, v súvislosti s Protónovým centrom v Ružomberku štát platí prevádzku budovy centra, teda elektrinu či vykurovanie, a tiež platy zamestnancov centra, ktorý sa v Ružomberku venujú výskumu. V druhej, medicínskej fáze, rezort plánoval, aby sa zdroj protónových lúčov dal využiť na liečenie onkologických pacientov. Pellegrini odhadoval, že protónové centrum Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku by mohlo začať liečiť pacientov v roku 2017 až 2018. Zdôraznil však, že by malo ísť o protónové centrum, ktoré bude menších rozmerov, bude mať nižšie prevádzkové náklady a teda bude pre pacientov dostupnejšie.

logo Rezort školstva nenašiel dodávateľa protónového urýchľovača

Euro posilnilo voči doláru pre nákupnú aktivitu členov Únie

Pozornosť investorov sa zameriava na program kupovania dlhopisov, ktorý odštartuje Európska centrálna banka tento mesiac.LONDÝN 2. marca (WEBNOVINY) - Euro v pondelok posilnilo voči americkému doláru. Spoločnú menu podporili lepšie než očakávané výsledky prieskumu nákupných manažérov v Nemecku a Taliansku, ako aj predbežné februárové údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktoré naznačili, že inflácia v eurozóne zmiernila medziročný pokles. Pozornosť investorov sa zameriava na program kupovania dlhopisov, ktorý odštartuje Európska centrálna banka (ECB) tento mesiac. O programe by mali podrobnejšie informovať predstavitelia ECB na štvrtkovej tlačovej konferencii. Euro voči doláru posilnilo o 0,3 percenta na 1,1230 USD/EUR. Dolár voči menovému košu klesol o 0,15 percenta a oproti japonskému jenu posilnil o 0,2 percenta na 119,75 USD/JPY. Na stredoeurópskych devízových trhoch do 10:26 SEČ klesla česká koruna o 0,06 % na 27,530 CZK/EUR, maďarský forint o 0,21 % na 303,600 HUF/EUR a poľský zlotý o 0,25 % na 4,157 PLN/EUR.

logo Euro posilnilo voči doláru pre nákupnú aktivitu členov Únie

Umelci SND podporili ležaním dobrú vec

BRATISLAVA 2. marca (WBN/PR) - Dvadsiaty ôsmy február je dňom, keď si Slovensko prostredníctvom medzinárodného dňa zriedkavých chorôb pripomína ľudí, ktorí trpia chronickými, závažnými a život ohrozujúcimi ochoreniami, ktoré postihujú nie viac ako 5 z 10 000 obyvateľov. Nebolo to inak ani tento rok, keď vďaka Slovenskej aliancii zriedkavých chorôb zasiahla Slovensko vlna solidarity prostredníctvom zaujímavej aktivity nesúcej názov Celonárodné ležanie zo solidarity. Ležaním bez pohybu si ľudia pripomenuli naozaj závažnú situáciu, s ktorou sa musia dennodenne vyrovnávať práve spomínaní pacienti a ich blízki. Za každú minútu bez pohybu prispeli ľudia po celom Slovensku symbolickým eurom na účet Aliancie zriedkavých chorôb. Do tejto aktivity sa zapojili aj umelci zo Slovenského národného divadla, ktorí svojím ležaním podporili cieľ, a tým zároveň zvýšili povedomie o zriedkavých chorobách na Slovensku. Členovia Činohry SND Jana Oľhová a Alexander Bárta, sólista Opery SND Martin Gyimesi a členka zboru Opery SND Katarína Flórova spolu so sólistami Baletu SND Michelou Paolacci a Andrejom Szabom prijali výzvu a v piatok 27. februára si na znak úcty a v rámci ochoty pomôcť ľahli v priestoroch novej budovy SND, aby podporili kampaň, ktorá pomôže viac ako 300 000 pacientom na Slovensku. Prečo podporili práve tento projekt? "V prvom rade som veľmi rada, že som bola vybraná do tohto projektu, pretože to je projekt pre dobrú vec a môže pomôcť zviditeľniť tieto vážne ochorenia. Počas fotenia som si uvedomila, že problémy, ktoré riešim a považujem ich často za vážne, sú malicherné oproti tým, s ktorými sa stretávajú ľudia s takýmito ochoreniami..." (Katarína Flórová, členka zboru Opery SND) "Som rád, že som mohol podporiť túto skvelú myšlienku. Bolo mi cťou..." (Martin Gyimesi, sólista Opery SND) "Pocity boli veľmi silné, keďže v tomto obrobí prežívam v rámci rodiny určité zdravotné patálie onkologického charakteru, takže mi hlavou lietali rôzne myšlienky..." (Andrej Szabo, sólista Baletu SND) "Dve muchy jednou ranou. Aj som poslúžil dobrej veci, aj som si poležal..." (Alexander Bárta, člen činohry SND) Ak sa do Celonárodného ležania zo solidarity chcete zapojiť aj vy, vyskúšajte si, ako dlho dokážete ležať bez pohnutia. Video alebo fotografiu zo svojho ležania spolu s časom, ktorý ste vydržali, môžete posielať na emailovú adresu lezanie@sachz.sk alebo ju zdieľať na sociálnych sieťach a označiť ju hashtagom #zriedkavelezanie. V prípade, že radi súťažíte, môžete na súboj vyzvať aj svojich známych. Pravidlá sú jednoduché, kto sa pohne skôr, uhradí sumu, ktorú "vyležal" jeho súper (napr. 10 min. – 10 eur) na transparentný účet Aliancie zriedkavých chorôb SK37 0900 0000 0050 6414 3521. Peniaze budú použité na zlepšenie života pacientov so zriedkavými chorobami. Viac informácií nájdete na: www.zriedkave-choroby.sk, www.sachz.sk, www.rarediseasday.org/country/slovakia

logo Umelci SND podporili ležaním dobrú vec

Severná Kórea odpálila rakety na protest proti cvičeniam USA

Odpaly sa uskutočnili len niekoľko hodín pred plánovaným začiatkom cvičení Južnej Kórey a USA, ktoré KĽDR označuje za nácvik vojny. SOUL 2. marca (WEBNOVINY) - Severná Kórea vystrelila v pondelok zo svojho západného pobrežia dve rakety krátkeho doletu. Ide o prejav odporu voči každoročným vojenským manévrom Južnej Kórey a Spojených štátov. Odpaly sa uskutočnili len niekoľko hodín pred plánovaným začiatkom cvičení, ktoré KĽDR označuje za nácvik vojny. Rakety leteli asi 490 kilometrov zo západného mesta Nampo a dopadli do mora východne od Kórejského polostrova. Proti týmto krokom protestovala Južná Kórea i Japonsko, podľa ktorých boli neohlásené rakety hrozbou pre bezpečnosť vo vzduchu i na mori a označili ich preto za provokáciu. Každoročné manévre Južnej Kórey a Spojených štátov zahŕňajúce desaťtisíce vojakov pravidelne vyvolávajú protesty a hrozby zo strany Severnej Kórey. Spoločné americko-juhokórejské velenia uviedlo, že Sever bol o dátume ako aj "neprovokatívnej povahe" cvičení informovaný. Dvojfázové cvičenia by mali trvať do 24. apríla.

logo Severná Kórea odpálila rakety na protest proti cvičeniam USA

Oslobodzujúci rozsudok v kauze šikany Rómov čelí kritike

Okresný súd Košice II v piatok oslobodil spod obžaloby desiatich už väčšinou bývalých policajtov a ďalších štyroch, ktorí boli obžalovaní aj z vydierania v mediálne známej kauze šikanovania rómskych chlapcov.BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) - Strana Rómskej únie na Slovensku považuje za neprijateľný piatkový rozsudok Okresného súdu Košice II v kauze údajného šikanovania rómskych chlapcov. "Chceli by sme vyjadriť absolútny nesúhlas s vyhlásením košického súdu," povedal predseda strany František Tanko na brífingu pred budovou ministerstva spravodlivosti. "Je pravdou, že deti sa museli biť navzájom. Konzultoval som to aj s ľuďmi, ktorí boli dotknutí priamo týmto problémom," vravel Tanko. Odporúčame: Policajti obžalovaní zo šikany rómskych chlapcov sú voľní Rómovia nie sú šachové figúrky Tanko kritizoval aj fakt, že súd nepripustil ako dôkaz videozáznam na CD. "Je to na hlavu postavené, aby sudkyňa spochybňovala videozáznam, čo obletel Slovensko. Som presvedčený, že skutočnosť na videu je pravdivá," povedal s tým, že ak verdikt nezmení krajský súd, chystajú protest. "Rómovia nie sú šachové figuríny, aby takto s nimi zametali," uviedol. Tanko vidí vo verdikte nespravodlivosť. Priznáva tiež, že problém je aj vo výchove detí. Okresný súd Košice II v piatok 27. februára oslobodil spod obžaloby zneužitia právomoci verejného činiteľa desiatich už väčšinou bývalých policajtov a ďalších štyroch, ktorí boli obžalovaní aj z vydierania v mediálne známej kauze šikanovania rómskych chlapcov. Senát odkázal šiestich poškodených, ktorí žiadali ako nemajetkovú ujmu každý po 30-tisíc eur, na konanie v občiansko-právnych veciach. Prokurátor sa na mieste voči rozsudku odvolal. Kauza tak bude pokračovať na košickom krajskom súde. Verdikt padol po šiestich rokoch Súdny verdikt v tomto prípade padol po šiestich rokoch. Šiestich rómskych chlapcov z košického sídliska Luník IX polícia zadržala 21. marca 2009 po tom, ako lúpežne prepadli staršiu ženu. Policajti vtedy priviezli chlapcov na obvodné oddelenie polície Košice – Juh. Na oddelení ich podľa obžaloby nútili vyzliekať sa, fackovali ich a aj iným spôsobom šikanovali. Policajti si údajne všetko točili na mobilné telefóny. Nahrávka sa objavila na internete - denník SME ju zverejnil na svojom webe. Na základe toho sa začalo nielen trestné konanie, ale aj ministerstvo vnútra začalo konať a vyvodilo sankcie voči policajtom aj niektorým policajným funkcionárom.

logo Oslobodzujúci rozsudok v kauze šikany Rómov čelí kritike

Pekarík má po operácii, s maskou nastúpi proti Stuttgartu

Slovenský reprezentant Peter Pekarík sa podrobil operácii pre zlomeninu nosa. Kvôli zraneniu nemohol dohrať zápas proti Augsburgu. BERLÍN 2. marca (WEBNOVINY) - Slovenský futbalový reprezentant a hráč berlínskej Herthy Peter Pekarík, ktorý pre zlomeninu nosa nedohral sobotňajší víťazný duel 23. kola najvyššej nemeckej súťaže proti Augsburgu (1:0), sa ešte v ten istý deň podrobil v nemocnici operácii. "Zákrok sa uskutočnil v anestézii, trochu ´vychýlený´ nos sme Petrovi vrátili na pôvodné miesto," uviedol pre Bild lekár tímu Hertha BSC Ulrich Schleicher. Odporúčame: Video: Dortmund ovládol derby, Pekaríkovi zlomili nos V prípade 28-ročného slovenského pravého obrancu nepôjde o dlhšiu pauzu na trávnikoch. "Urobíme všetko, aby Pekarík mohol nastúpiť so špeciálnou maskou na tvári už v najbližšom ligovom dueli v Stuttgarte proti domácemu VfB, ktorý je na programe v piatok 6. marca," doplnil U. Schleicher. Rodák zo Žiliny Peter Pekarík musel štvrťhodinu pred koncom spomenutého sobotňajšieho zápasu s Augsburgom nedobrovoľne opustiť trávnik s krvácajúcim nosom, lebo inkasoval úder od hosťujúceho brazílskeho stredopoliara Caiubyho Francisca da Silvu. Zachraňujúca sa Hertha trojbodovým zápisom poskočila na 14. priečku v tabuľke I. bundesligy s 24 bodmi, v piatok od 20.30 h nastúpi v stretnutí 24. kola najvyšše nemeckej súťaže proti poslednému v klasifikácii Stuttgartu, ktorý získal dosiaľ o päť bodov menej.

logo Pekarík má po operácii, s maskou nastúpi proti Stuttgartu

Recept dňa

Sultánka pruhovaná s bylinkami

8 malých vypitvaných sultániek pruhovaných alebo sultániek červených (každá po 250 gr)
3 PL olivového oleje
1 zväzok rozmarínu
1 zväzok tymiánu
mleté biele korenie
soľ

Parmice zvnútra aj zvonka umyte a osušte. Z oboch strán ich mierne osoľte, okoreňte a potrite olejom. Bylinky opláchnite a osušte. Každú rybu pokvapkajte olejom a zabaľte do veľkej alobalovej fólie, vždy s 1/8 byliniek. Alobalové balíčky pevne uzavrite. Ryby grilujte z každej strany asi 6-7 min.

Ako príloha je vhodná bageta, cesnaková omáčka a ľadový listový šalát.
Ľahká ryba potretá zdravým olivovým olejom a grilovaná v alobale so zväzkom rozmarínu a tymiánu.

Dobrá rada

Nech pocit šťastia, radosti sa v dušiach vašich rozhostí,

keď Štedrý deň k vám zavíta. Nech láska v srdciach ukrytá sa mocným prúdom vyroní, keď zvonček sladko zazvoní.

Stavebník

Výhody núteného vetrania s rekuperáciou tepla

Rekuperačné vetranie sa u nových stavieb spravidla realizuje ako centrálne. Vlastná jednotka, ktorá obsahuje ventilátory, výmenník tepla a filtre pre vzduch sa umiestňuje do technickej miestnosti alebo do priestoru podkrovia. Rozvody vzduchu sa vedú spravidla v stropoch alebo podlahách.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang